W dniach od 18 do 23 czerwca 2024 roku partnerzy z Polski, Litwy i Niemiec wzięli udział w ostatnim działaniu edukacyjnym zorganizowanym w ramach projektu Erasmus+ „Das PerLen Konzept – making personal learning experiences possible and visible in a digital way” w Saarbrücken w Niemczech.

W czasie kilkudniowego spotkania odbyła się konferencja podsumowująca projekt i upowszechniająca jego rezultaty. Obecni byli na niej nauczyciele partnerskich instytucji wdrażający koncepcję oraz uczniowie. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach reprezentowały nauczycielki: Cecylia Szędzioł, Urszula Saj, Justyna Piątkiewicz oraz Małgorzata Rozmus. Do Saarbrücken na finisz projektu miały okazję pojechać uczennice: Julia Pietkiewicz, Wiktoria Strzok, Aleksandra Stachnik, Kinga Stachnik, Antonina Godek oraz Alicja Szczęch.

Uczennice zapytane o wrażenia z kilkudniowego pobytu w Saarbrücken i Strasburgu wyraziły wiele pozytywnych opinii.

Wszyscy bardzo dobrze wspominają integrację podczas wspólnej kolacji. Dziewczyny mogły bliżej poznać siebie, swoje opiekunki oraz pana Dominika Bicka - autora koncepcji oraz pana Michaela Detzlera. 

„Mogłam nie tylko spróbować, jak smakują niemieckie potrawy, ale także lepiej poznać nasze nauczycielki i przy zabawnej i miłej atmosferze poczuć się jak przy rodzinnym stole.” - mówiła Wiktoria.

„Dzięki kolacji z panem Dominikiem Bickiem mogliśmy poczuć się jak jedna wielka rodzina.” - wspomina Aleksandra.

Uczennice opowiadają, jak ważnym doświadczeniem było pokonanie bariery językowej podczas rozmów z innymi uczestnikami z Niemiec oraz Litwy. Alicja opisuje również miłe rozmowy ze sprzedawcami, podczas zakupów pamiątek.

Dla Wiktorii „każda indywidualna rozmowa przeprowadzana z uczestnikami z Litwy oraz Niemiec była wielkim sukcesem”.

Najczęściej i z uśmiechem na twarzy uczennice wspominają czas spędzony z panem Michaelem Detzlerem. Umilał im czas żartami i rozmową. Zrobił im także miłą niespodziankę, kiedy dostały słodkie upominki.

„Z uśmiechem na twarzy wspominam moment, w którym nasza grupa dostała specjalnie wybrane przez pana Michaela czekolady przypisane do naszych cech. Udało mi się również nauczyć go kilku zwrotów w języku polskim. Cieszę się, że mogłam poznać tak wspaniałego człowieka i w dodatku dostać od niego podpis na koszulce, który będzie mi o nim przypominał” - mówiła jedna z uczennic.

W przededniu wyjazdu uczniowie oraz nauczyciele z Polski oraz Niemiec wybrali się na wycieczkę do Strasbourga. Pierwszym punktem zwiedzania był Parlament Europejski, który był dla pana Dominika bardzo ważnym miejscem, ponieważ wiąże się z początkiem tworzenia projektu. Drugim punktem zwiedzania była katedra Najświętszej Maryi Panny, która zachwyciła wszystkich.

„Byłam pod ogromnym wrażeniem, kiedy przybyliśmy pod Katedrę Najświętszej Maryi Panny. Pierwszy raz miałam okazję widzieć tak duży kościół. Uświadomiłam sobie ogrom pracy włożonej w jej budowę” - mówiła Wiktoria.

Później, kiedy wszyscy mieli czas poświęcony na zwiedzanie, nasze uczennice :Alicja, Julia oraz Antonina mogły po raz pierwszy spróbować francuskiej kuchni. Dziewczęta miały okazję posmakować żabich udek. Było to dla nich marzeniem, które udało im się spełnić. W pełni zadowolone mogły pochwalić się reszcie grupy i wyrazić swoją opinię na temat smaku, którego doznały. 

W ostatnim i bardzo ważnym dniu, który zamykał projekt, uczestnicy mieli za zadanie przedstawić gościom z Francji, Niemiec i Litwy, jak realizowany był projekt.

„Mieliśmy sami przedstawić zaproszonym gościom, czym był dla nas ten projekt, jak dzięki niemu rozwinęliśmy się i na czym on tak właściwie polegał.” 

„Ten projekt uświadomił nam, że patrzymy nie tylko na to, jak wysoka góra jest przed nami i ile nas jeszcze czeka, ale na to, jak wysoko już zaszliśmy i ile już zrobiliśmy” - tak mówiła Antonina podczas rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

Podczas zajęć każda instytucja podsumowała koncepcję i przebieg całego projektu, który dla nauczycieli zaczął się dużo wcześnie (w marcu 2022 roku). Rozmowy były satysfakcjonujące i pełne pozytywnej energii.

„Kiedy szliśmy swoimi grupami do osobnej sali na rozmowę, mogliśmy wysłuchać obu stron, poczuć wspólnie ile znaczy dla nas ten projekt i poznać różne definicje koncepcji” - mówiła Wiktoria.

Tydzień pracy poświęconej na zakończenie projektu połączony ze zwiedzaniem był dla nas wspaniałym doświadczeniem. Dziewczęta na długo zapamiętają wyjazd i cudowne chwile z nim związane.

IMG20240621163229
IMG20240621163147
4492016279720704082582032550952596530427826n
449216900972070681591509668047110142030753n


Kontakt

Lokalizacja:
ul. Mickiewicza 12
39-100 Ropczyce

Sekretariat:
7:30 - 15:30

Telefon:
17 22 28 270

Email:
sekretariat@loropczyce.pl