24 marca 2023 roku społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach obchodziła uroczyście Dzień Patrona Szkoły. Święto miało wyjątkowy charakter ze względu na przypadający w tym roku Jubileusz 100-lecia działalności Liceum.
Po mszy świętej w Kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Ropczycach zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie klasy pierwszej i delegacje pozostałych oddziałów zgromadzili się w sali gimnastycznej. Uczniowie klas drugiej, trzeciej i czwartej oglądali transmisję z uroczystości w salach lekcyjnych.
Dalsza część obchodów rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego i hymnu Liceum. Pani dyrektor Grażyna Baran powitała wszystkich zgromadzonych na akademii. Wśród gości znaleźli się: Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Witold Darłak, Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Bernadeta Frysztak, pan Jacek Magdoń pracownik IPN, pani Małgorzata Bąk przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu 100-lecia Liceum, pan Dariusz Kaznecki prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, pan prof. Władysław Tabasz wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, st. bryg. Łukasz Szopa p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Ropczycach, podinsp. Waldemar Jędrzejewski p.o. I zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Ropczycach, pan Waldemar Wilk lokalny poeta i działacz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Ropczycach oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Swą obecnością zaszczycili nas także emerytowani nauczyciele: pan dyrektor Ryszard Dzik i pan Janusz Skałuba.
Następnie delegacja uczniów i nauczycieli złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.
W dalszej części uroczystości głos zabrał Pan Starosta, który podkreślił w swoim wystąpieniu wyjątkowość tego dnia i roku, gdyż stuletnia tradycja szkoły napawa dumą i radością, ale też wiąże się z wielką odpowiedzialnością za współtworzenie historii dla przyszłych pokoleń.
Życzenia dla całej społeczności szkolnej przekazali: Poseł na Sejm RP Kazimierz Moskal oraz pan Józef Ambrozowicz dziennikarz, wydawca i autor albumów.
Pan Jacek Magdoń przypomniał zgromadzonym najważniejsze wydarzenia z przeszłości Liceum i życia Patrona szkoły. W tym dniu wręczono również dyplomy dla zwycięzców szkolnego konkursu historycznego „100 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach”.
W części artystycznej „Kiedy myślę Ojczyzna…”, przygotowanej pod kierunkiem pani Marty Rząsy i pana Damiana Pięty, młodzież zaprosiła słowami poetów do refleksji nad znaczeniem patriotyzmu i tożsamości narodowej w dzisiejszym świecie. Miłym akcentem programu był występ absolwentki Liceum Aleksandry Góry, która wykonała piosenkę „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
Pani Wicestarosta pogratulowała młodzieży występu. Nawiązała do jego przewodniej myśli wypowiedzianej przez Jana Pawła II: „Kiedy myślę ojczyzna…”, podkreślając, jak wielkie bogactwo skojarzeń i tradycji niosą ze sobą te słowa.
Ta uroczystość z pewnością na długo przetrwa w pamięci jej uczestników, a Patron Liceum pozostanie dla nas wzorem prawości, szlachetności i odwagi.
Dzie-patrona-2023---kocio-1-z-116
Dzie-patrona-2023---cz-oficjalna-33-z-57
Dzie-patrona-2023---cz-oficjalna-30-z-57
Dzie-patrona-2023---cz-oficjalna-46-z-57
Dzie-patrona-2023---cz-oficjalna-47-z-57
Dzie-patrona-2023---cz-artystyczna-29-z-47
Dzie-patrona-2023---cz-artystyczna-8-z-47
Dzie-patrona-2023---cz-artystyczna-30-z-47
Dzie-patrona-2023---cz-artystyczna-36-z-47
Dzie-patrona-2023---cz-oficjalna-53-z-57

Kontakt

Lokalizacja:
ul. Mickiewicza 12
39-100 Ropczyce

Sekretariat:
7:30 - 15:30

Telefon:
17 22 28 270

Email:
sekretariat@loropczyce.pl