Aktualności

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Komunikat

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zajęcia dydaktyczno - wychowawcze są zawieszone od dnia 19 października 2020r. odbywają się w formie zdalnej

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna-i-hybrydowa-w-szkolach-ponadpodstawowych

Proszę uczniów o sprawdzanie informacji w dzienniku elektronicznym.

Grażyna Baran          

Dyrektor Liceum         

Tajemniczy wieczór wróżb…

 

W listopadową, ciemną noc,

swój los wywróżę sobie,

a św. Andrzeja poproszę o moc,

by powiedział mi o Tobie.

 

      Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Święto, potocznie nazywane też ostatkami, stanowi okazję do hucznych zabaw. Po ostatniej szalonej nocy nadchodzi adwent, w którym Kościół wystrzega się od urządzania hucznych zabaw. 

     Historycy po dziś dzień nie ustalili dokładnie rodowodu andrzejek. Przypuszcza się, że pierwsze matrymonialne wróżby narodziły się w starożytnej Grecji. 

      W Polsce pierwsza wzmianka literacka o wieczorze wróżb pochodzi z 1557 r. Nie znaczy to jednak, że Europa nie znała takiego święta wcześniej. Na długo przed tym rokiem popularne były formy wróżenia, lecz dotyczyło to głównie niezamężnych dziewcząt. Rozpowszechnienie tego zwyczaju z czasem przybierało formę zbiorową. Współcześnie andrzejki to niezobowiązująca zabawa dla młodzieży i dorosłych, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Ponadto znane są takie wróżby jak: przestawianie butów, rzucanie karteczkami, łódki na wodzie czy obierki z jabłek. 

     Znane powiedzenie mówi: „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.” Życzymy wszystkim udanych andrzejek!

grafika artykul andrzejki

Licealiści z Ropczyc uczą się
na Matematycznych Warsztatach Jagiellońskich

Rekrutacja na tegoroczne Jagiellońskie Warsztaty Olimpijskie zakończyła się sukcesem dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach. Projekt adresowany jest do wybitnie uzdolnionych matematycznie uczniów, dla których w naszej szkole powołano fakultet matematyczno-informatyczny pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpraca Liceum z krakowską uczelnią trwa od lat.

Warunkiem przyjęcia na warsztaty były sukcesy w konkursach i olimpiadach z przedmiotów ścisłych. Na zajęcia z matematyki oraz informatyki zakwalifikowali się uczniowie klasy trzeciej o kierunku matematyczno-informatycznym: Jakub Kępka, Michał Kobiera i Maciej Pięta. Dzięki udziałowi w programie uczniowie będą mieli możliwość rozwinąć swoje matematyczne i informatyczne zainteresowania oraz zapoznać się z formami pracy charakterystycznymi dla studiów wyższych.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. Ze względu na epidemię tegoroczne warsztaty odbywają się w formie zdalnej.

Agnieszka Żurek-Smolak   

127121469

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11listopada

„Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd

Promyk słońca w gęsty las, nadzieja (...)"

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość, stała się wolnym państwem.

Obecne obchody Narodowego Święta Niepodległości są inne niż zwykle. W dużej mierze mają one charakter symboliczny. Trudno jest świętować i cieszyć się, gdy tak wielu Polaków jest w odosobnieniu.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach postanowili wykorzystać wszystkie możliwe formy, by uhonorować pamięć o ukochanej ojczyźnie. Pomimo zdalnego nauczania nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji zainicjowanej przez MEN „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna, łącząc się przez GoogleMeet, odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

Kreatywnością wykazali się również uczniowie klas 1A i 2A wspierani przez wychowawców: panią Katarzynę Branas i panią Agnieszkę Pietruszkę. Mając w pamięci szkolne apele, stworzyli audycję przypominając nam trudną drogę ku wolności.

Pamięć o ważnych wydarzeniach nawet podczas epidemii nie gaśnie w sercach naszych uczniów.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

Prezydenckie podziękowanie za udział

w Narodowym Czytaniu

Tegoroczne Narodowe Czytanie przypomniało "Balladynę" Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu skłania do refleksji nad różnymi postawami oraz wyborami, jakich dokonują bohaterowie. Za udział we wspólnym czytaniu "Balladyny" Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przesłał na adres naszego Liceum list z podziękowaniem oraz okolicznościowy egzemplarz dramatu.

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy brać udział w tak ważnym dla całego kraju wydarzeniu kulturalnym.

unnamed

Młodzi przedsiębiorcy z Liceum

9 października 2020 roku drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach walczyła w finale konkursu odbywającego się w ramach projektu "Przedsiębiorczość w praktyce". Szkołę reprezentowali: Artur Orzech, Patryk Jeleń, Igor Kręgiel.

Celem projektu jest kształtowanie wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych oraz integracja wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy i życiu codziennym. Dzięki wsparciu finansowemu Programu Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego, we współpracy z instytucjami życia społeczno-gospodarczego: ZUS, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Izby Administracji Skarbowej, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego można było zrealizować wszystkie założone cele. Projekt został objęty honorowym patronatem przez Wojewodę Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Krosna.

Do rozgrywek finałowych konkursu zakwalifikowało się sześć drużyn. Zawody polegały na zidentyfikowaniu w swoim otoczeniu istotnego dla lokalnej społeczności problemu i wyszukanie pomysłu na przedsięwzięcie, które pomogłoby w jego rozwiązaniu. Uczestnicy mieli za zadanie opracowanie biznesplanu oraz przygotowanie prezentacji publicznej i filmu prezentującego pomysł na biznes. W finale zawodnicy udzielali odpowiedzi na pytania jury podczas wideokonferencji.

Drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach zajęła zaszczytne 3. miejsce.

Serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

121329616 o

Otrzęsiny klas pierwszych

7.10.2020 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach po raz kolejny odbyły się tradycyjne Otrzęsiny klas pierwszych. Tym razem, aby zachować dystans społeczny, miały one formę zdalną. Klasy pierwsze wzięły udział w sześciu konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Emocji nie brakowało. Najpierw prowadzący sprawdzili wiedzę pierwszaków na temat ropczyckiego liceum. Większość bez problemu poradziła sobie z przygotowanymi pytaniami. Następnie jury dokonało oceny przygotowanych przez uczniów karykatur przedstawiających wychowawców klas pierwszych. Bezkonkurencyjna okazała się praca klasy 1A przedstawiająca ich wychowawczynię, panią mgr Katarzynę Branas. Wychowawcy ze swoimi klasami rozwiązali również krzyżówkę z wiedzy ogólnej. Odgadywanie poszczególnych haseł stało się świetną zabawą. W czwartej konkurencji klasy miały za zadanie obejrzeć film promocyjny naszej szkoły i odpowiedzieć na pytania poprzez platformę Kahoot. Nie wszystkim wychwycenie szczegółów przyszło z łatwością, tym większe brawa dla najlepszych. Na zakończenie wychowawcy zagrali ze swoimi klasami w kalambury. Nauczyciele mieli przedstawić 10 losowych haseł tak, aby uczniowie bez problemu mogli je odgadnąć. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Jury przyznało jeszcze punkty za prezentację klasy w formie krótkiego filmiku.

Najlepszą klasą okazała się 1A, która, zdobywając 72 pkt, wyprzedziła klasę 1E (II miejsce, 60 pkt) i 1C (III miejsce, 55 pkt). Na IV miejscu zmagania zakończyła klasa 1B, a tuż za nimi znalazła się klasa 1D.

Na zwycięzców, jak co roku, czekają atrakcyjne nagrody.

SUKCESY SPORTOWE ROPCZYCKICH LICEALISTÓW

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, Anastazja Chmura i Piotr Rojek, wzięli udział w Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce w Radomiu. Sukcesem zakończył się ich start w biegach zorganizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Nasi licealiści, którzy trenują w klubie MUKLA Korzeniowski.pl pod okiem trener Anny Bigus, uplasowali się w gronie najlepszych zawodników w Polsce. Anastazja Chmura, startując na 3000 m, po znakomicie rozegranym biegu poprawiła rekord życiowy aż o 24 sekundy i z czasem 10;59,54 zajęła 13 miejsce.

Piotr Rojek startował na dystansie 1500m i z czasem 4;08,04 wywalczył 11 miejsce.

Ponadto Piotr Rojek, uczeń klasy 2D, zadebiutował w Mistrzostwach Polski w biegach górskich rozgrywanych w Krynkach koło Starachowic. Ambitna walka do ostatnich metrów zakończyła się sukcesem. Zawodnik zdobył srebrny medal i otrzymał tytuł wicemistrza Polski w biegu na 3 kilometry juniorów młodszych.

Serdecznie gratulujemy Anastazji i Piotrowi i życzymy dalszych sukcesów.

120100479 o20201004 152517 r

Tytuł i nagroda Primus Inter Pares przyznane

    Medal i nagroda Primus Inter Pares przyznawane są od roku szkolnego 2013/2014 absolwentom Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, którzy w danym roku szkolnym uzyskują najwyższą średnią ocen z przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym, odnoszą sukcesy w olimpiadach, konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych.

    Kapituła, w skład której wchodzą: Pan Roman Krzystyniak, dyrektor szkoły, wicedyrektor, pedagog szkolny, przyznała w roku szkolnym 2019/2020 tytuł Primus Inter Pares, pamiątkowy medal i nagrodę:

w dziedzinie nauk humanistycznych Bartoszowi Ziębie,

w dziedzinie nauk matematyczno– przyrodniczych Witoldowi Szydle,

w dziedzinie sportu Patrykowi Bokocie.

    Gratulujemy naszym uzdolnionym uczniom i wierzymy, że dalsza droga rozwoju przyniesie same sukcesy.

    Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród - absolwentom szkoły: Panu Stanisławowi Czai, Panu Marianowi Darłakowi, Panu Romanowi Krzystyniakowi, Panu Antoniemu Magdoniowi.

PrimusInterPares2020 1

PrimusInterPares2020 2

Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję!

To hasło tegorocznej edycji Sprzątania Świata.

Jak co roku, na sprzątanie najbliższej okolicy wyruszyli uczniowie naszego Liceum, dając w ten sposób wyraz poparcia dla wszelkich działań ograniczających ilość wytwarzanych odpadów, w tym plastiku. Przyłączenie się do akcji było apelem o zmianę naszych nawyków, abyśmy stawali się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. Takimi, którzy potrafią zrezygnować z plastiku tam, gdzie jest to możliwe, a ten wyprodukowany, prawidłowo i odpowiedzialnie segregują. To sposób na ochronę wszystkich zasobów przyrody.

Co roku do wód morskich dostaje się go blisko 8 mln ton. Naukowcy nazywają ocean plastikową zupą, a nasze czasy – erą plastiku.

Reklamówkę plastikową wynaleziono około 60 lat temu i tylko tyle lat wystarczyło, by w tak ogromnej skali zanieczyścić naszą planetę tworzywami sztucznymi.

Dlatego niezwykle ważne w ochronie środowiska i organizmów żywych jest postępowanie ze zużytym plastikiem. Możemy składować go na wysypiskach śmieci, gdzie może zalegać od 100 do 1000 lat, można go poddać recyklingowi energetycznemu lub przetworzyć w inne produkty, np. ubrania.

Świadomość ekologiczna ludzi wynikająca z wiedzy oraz proekologiczna aktywność są teraz jedynym sposobem na powstrzymanie dalszej degradacji środowiska. Zacznijmy więc od swojego podwórka, bo trzeba myśleć globalnie, ale działać lokalnie.

Bożena Piekarska       

plakat SPRZATNIE SWIATA 2020

Warsztaty prawne

DSC01788

Od 8 do 10 września uczniowie klas pierwszych brali udział w 10 godzinnych warsztatach prawnych. Zajęcia odbyły się dzięki współpracy Liceum z fundacją „PASIEKA” – Fundacja Rozwoju i Wsparcia” z siedzibą w Rzeszowie. Prawnicy podczas zajęć poruszyli z młodzieżą następujące tematy:

  • Odpowiedzialność karna i cywilna
  • Co to jest przestępstwo, wykroczenie?
  • Uprawnienia konsumenta – zakupy przez Internet
  • Uprawnienia i obowiązki graczy i serwisów
  • Udostępnianie i upowszechnianie w Sieci cudzego wizerunku, utworu
  • Kara za posiadanie/handel narkotykami
  • Karalność w związku z tzw. dopalaczami
  • Zniewaga i co za to grozi?

Warsztaty miały charakter profilaktyczny, bo jak podkreślali prowadzący „Ignorantia iuris nocet” – nieznajomość prawa szkodzi. 

Warsztaty zostały objęte patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

logo Kurator

Pasieka 01

Czytanie "Balladyny" w naszym Liceum

DSC 0127b E

7 września 2020 roku w ropczyckim Liceum odbyła się akcja "Narodowe Czytanie".

Lekturą dziewiątej odsłony akcji propagującej znajomość literatury narodowej była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Prezydent RP zachęcając do udziału w akcji, napisał: "Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy".

"Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach, Balladynie i Alinie, stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę i malarstwo, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W naszej szkole uczniowie klas trzecich: Kinga Bielarska, Barbara Paszek, Julia Maciołek, Karolina Rolek, Paulina Łagowska, Klaudia Boduch, Anna Nowak, Kacper Kojder, Michał Kobiera, Jakub Wielgus, przeczytali fragmenty dzieła Słowackiego i wcielili się w role bohaterów. Dla wszystkich słuchaczy był to czas na analizę postaw i czynów bohaterów oraz refleksje nad wyborami, jakich dokonują.

4

3

bezpieczny uczniowie

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 158 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami