5 października 2022 roku punkt 10:00 na halę widowiskowo- sportową w Ropczycach przy dźwiękach muzyki wkroczyli zawodnicy gotowi do meczu koszykówki. Nie byli to dwumetrowe dryblasy, tylko sportowcy na wózkach inwalidzkich.
Nasze miasto odwiedzili uczestnicy "rehabilitacji przez sport" z Dębicy, aby pokazać nam, że mimo niepełnosprawności można żyć aktywnie i realizować marzenia. Goście podzielili się na dwie drużyny: Żółci, Niebiescy i rozpoczęli od rozgrzewki. Następnie Dyrektor Liceum - Pani Grażyna Baran przywitała i przedstawiła zawodników. Tak dowiedzieliśmy się, że pomysłodawcą meczu integracyjnego była nasza absolwentka - Wiktoria Darłak, która również porusza się na wózku inwalidzkim. Walka między drużynami, mimo ograniczeń ruchowych, była zacięta i wzbudzała emocje wśród kibiców - uczniów naszego liceum. Rozgrywka zakończyła się wynikiem 18 do 10 dla drużyny Żółtych.
Na koniec odważni, pełnosprawni kibice rzucali do kosza z wózka inwalidzkiego. Cele rzuty oddali oczywiście nasi wuefiści. Gratulujemy:)
 
mt_ignore

4 października to wyjątkowy dzień dla uczniów klasy pierwszej naszego Liceum, bowiem tego dnia odbyły się tradycyjne Otrzęsiny. Młodzież klasy pierwszej prezentowała swoje umiejętności w różnych konkurencjach: taniec integracyjny, przeciąganie liny, quiz wiedzy o szkole, rzut do kosza - konkurencja dla uczniów i wychowawcy. Emocji nie brakowało podczas rywalizacji między klasami. Ponadto każda klasa przygotowała własną propozycję dzwonka szkolnego oraz logo klasy. Jury dokonało również oceny przygotowanych przez uczniów karykatur przedstawiających wychowawców klas. Najlepsi we wszystkich konkurencjach okazali się uczniowie klasy 1C, tuż za nimi uplasowali się uczniowie klasy 1D i 1B. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Pierwszoklasiści, niezależnie od miejsc, jakie zajęli, zostali przyjęci w poczet uczniów Liceum. Ten uroczysty dzień zakończył się wspólną potańcówką.

mt_ignore

mt_ignore

mt_ignore

3 października w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbył się panel dyskusyjny Rady Dzieci i Młodzieży "Polska szkoła XXI wieku", w którym uczestniczyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wraz z opiekunem. Spotkanie rozpoczęło się dyskusją przedstawicieli członków Rady Dzieci i Młodzieży z panią Kurator Oświaty Małgorzatą Rauch na temat przyszłości edukacji. W drugim bloku tematycznym poruszany był temat telefonów w szkołach. Dyskusja odbyła się na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej przez Młodzieżową Radę, a uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań dyskutantom w kwestiach: hejtu, przemocy, zaburzeń relacji międzyludzkich, rozproszenia uwagi i braku koncentracji. Na zakończenie przeprowadzona została dyskusja na temat zdrowia psychicznego w szkołach. W omówienie tematu byli zaangażowani eksperci, pedagog i psycholog szkolny.

mt_ignore

W dniach 21 i 22 września uczennice klasy 3E: Magdalena Świętoń i Aleksandra Bizoń wraz z opiekunem udały się na wycieczkę do Warszawy, która była zorganizowana przez fundację Solid. Głównym celem wyjazdu było upamiętnienie lokalnych bohaterów: Stanisława Dydo i Karola Chmiela, którzy zginęli z ręki sowieckiego okupanta. W tym celu uczennice wraz z innymi uczestnikami wyjazdu udali się na Stare Powązki oraz Powązki Wojskowe. W planie wycieczki uwzględniono także zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, warszawskiej Starówki, Pałacu Kultury i Nauki i Stadionu Narodowego. Wyjazd do stolicy przyczynił się do powiększenia wiedzy na temat historii najnowszej i pozwolił lepiej poznać uczniom Warszawę."

Serdecznie dziękujemy Fundacji Rozwoju „SOLID – Ropczyce” za zaproszenie.

mt_ignore

mt_ignore

27 września klasy 3A i 3E brały udział w projekcji filmu "Orlęta. Grodno'39" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Wyjazd do kina miał upamiętnić ważne wydarzenia - kolejną rocznicę ataku wojsk bolszewickich na Polskę.

Jest to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. We wrześniu 1939r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

Film to niesamowita lekcja historii. Wzbudził wśród uczniów wiele emocji. Wszyscy przeżywali ten seans w skupieniu. Po zapaleniu świateł tylko nieliczni wstali z miejsc. Większość potrzebowała czasu, by "dojść do siebie".

mt_ignore