Sprawozdanie z realizacji zadań z promocji zdrowia w ramach przynależności do PSSZPZ w roku 2018

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Sprawozdanie z realizacji zadań z promocji zdrowia w ramach przynależności do SSZPZ w roku  2018

 

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach

ul. Mickiewicza 12, 39-100 Ropczyce, tel. 172228270, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gmina Ropczyce,

Powiat Ropczycko – Sędziszowski

Burmistrz – Bolesław Bujak

Starosta Powiatu – Witold Darłak

Dyrektor Szkoły – Grażyna Baran

Koordynatorzy – Teresa Olszewska – wicedyrektor ( do 31.08.2018 r.)

Aneta Grabiec – pedagog szkolny

Bożena Piekarska – nauczyciel biologii (od 01.09.2018 r.)

 

 Zespół do promocji zdrowia podejmował działania mające na celu:

- zapobieganie nałogom i uzależnieniom

- promowanie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego stylu życia

- kształtowanie postaw prospołecznych, zdrowotnych i ekologicznych

- uwrażliwianie na potrzeby drugiego człowieka

- zwiększenie aktywności fizycznej wśród młodzieży

- zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym i cywilizacyjnym

- wychowanie w duchu tolerancji dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych

- diagnozę stanu zdrowia środowiska szkolnego i indywidualnych potrzeb rozwojowych uczniów

 

 

Zrealizowano następujące zadania priorytetowe zaplanowane na rok 2018 w ramach Szkoły Promującej Zdowie:

 

  1. 1. VII Powiatowy Konkurs ekologiczny „Z ekologią za pan brat” dla uczniów szkół gimnazjalnych i uczniów klas siódmych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego. (standard 1)

 

  1. 2. Realizacja projektu „Szkoła Promująca Zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. standard 3)

 

Mecz towarzyski absolwenci, uczniowie, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbędzie się w grudniu 2018 roku.

 

Zespół brał udział w spotkaniach i konferencji Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica. Na bieżąco prowadzono kronikę Szkoły Promującej Zdrowie.

Zespół koordynował realizację zadań z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki.

VII edycja Powiatowego Konkursu „Z ekologią za pan brat”

16 marca 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbył się VII Powiatowy Konkurs „Z ekologią za pan brat” dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Honorowy Patronat nad nim objęli: pan Witold Darłak - Starosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, pani Bernadeta Frysztak - Wicestarosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, Pan Bolesław Bujak – Burmistrz Miasta i Gminy Ropczyce, pan Grzegorz Ożóg - Wójt Gminy Ostrów oraz pan Bogusław Wójcik - Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych w Ostrowie.

Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży, uwrażliwianie jej na piękno otaczającej przyrody oraz kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 41 uczniów z: Publicznej Szkoły Podstawowej w Ociece, Szkoły Podstawowej w Kamionce, Zespołu Szkół nr 3 w Ropczycach, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach, Szkoły Podstawowej w Małej, Szkoły Podstawowej w Woli Ocieckiej, Szkoły Podstawowej w Gnojnicy Woli, Szkoły Podstawowej w Wiercanach, Szkoły Podstawowej w Nockowej, Szkoły Podstawowej w Bystrzycy, Szkoły Podstawowej w Klęczanach, Szkoły Podstawowej w Kawęczynie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. W . Węglowskiego w Sędziszowie Młp.

Uczestnicy konkursu obejrzeli film „Stop dopalaczom”. Ponadto, podczas krótkich warsztatów prowadzonych przez panią Dorotę Wiater, uczniowie, po założeniu alko i narkogogli, mieli możliwość przekonać się, jak czują i zachowują się osoby po użyciu substancji zmieniających świadomość.

Jury wyłoniło zwycięzców w kategoriach konkurs plastyczny i konkurs wiedzy ekologicznej.

Organizatorem konkursu był Szkolny Zespół Promocji Zdrowia działający w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach.

Realizacja projektu „Szkoła promująca zasady

Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”

 

Projekt „Szkoła Promująca Zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” realizowany był przez cały rok szkolny. W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

- zorganizowanie Dnia Dawcy Szpiku w ramach Podkarpackiej #Komórkomanii we współpracy z Fundacją DKMS

- przygotowanie gazetki szkolnej na temat szkodliwości palenia i konieczności zerwania z nałogiem,

- przygotowanie prezentacji multimedialnej nt. szkodliwości palenia tytoniu (do wykorzystania na godzinach z wychowawcą).

- organizacja szkolnego konkursu o zdrowiu i uzależnieniach

- prelekcje w klasach III na lekcjach wychowania do życia w rodzinie na temat profilaktyki raka szyjki macicy w ramach programu „Wybierz życie pierwszy krok”

- prelekcje w klasach III na lekcjach wychowania do życia w rodzinie na temat profilaktyki raka piersi

- pedagogizacja rodziców na wywiadówkach na tematy: Koncepcja i standardy Szkoły Promującej Zdrowie, Znamię – znam je! – profilaktyka czerniaka,

- przeprowadzono w klasach drugich zajęcia edukacyjne poświęcone profilaktyce wad cewy nerwowej oraz profilaktyce AIDS oraz przygotowano gazetkę tematyczną

- zrealizowano program profilaktyczny „Znamię, znam je!” (zajęcia w klasach drugich), przygotowano apel szkolny -  „Czerniak - najzłośliwszy wśród nowotworów skóry”, gazetkę ścienną „Czerniak”

- zorganizowano cykl pięciu warsztatów z psychologiem uzależnień z z p. Renatą Wojna z poradni REWEN w Dębicy na temat profilaktyki uzależnienia od alkoholu

- na zajęciach wychowania do życia w rodzinie w ramach realizacji programu profilaktycznego „ARS - czyli jak dbać o miłość?” omówiono zagadnienia dotyczące wpływu spożywania alkoholu na funkcjonowanie organizmu człowieka, na relacje pijącego w środowisku rówieśniczym i rodzinnym

 

 

Mecz towarzyski absolwenci, uczniowie, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach (standard 2 i 4)

 

Mecz towarzyski absolwenci, uczniowie, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbędzie się w grudniu 2018 roku.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 349 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami