Sprawozdanie z realizacji zadań z promocji zdrowia w ramach przynależności do PSSZPZ w roku 2016

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Sprawozdanie z realizacji zadań z promocji zdrowia w ramach przynależności do PSSZPZ w roku 2016

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach

  1. Mickiewicza 12, 39-100 Ropczyce, tel. 172228270, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gmina Ropczyce,

Powiat Ropczycko – Sędziszowski

Burmistrz – Bolesław Bujak

Starosta Powiatu – Witold Darłak

Dyrektor Szkoły – Grażyna Baran

Koordynatorzy – Teresa Olszewska - wicedyrektor, Aneta Grabiec – pedagog szkolny

Zespół do promocji zdrowia podejmował działania mające na celu:

- zapobieganie nałogom i uzależnieniom

- promowanie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego stylu życia

- kształtowanie postaw prospołecznych, zdrowotnych i ekologicznych

- uwrażliwianie na potrzeby drugiego człowieka

- zwiększenie aktywności fizycznej wśród młodzieży

- zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym i cywilizacyjnym

- wychowanie w duchu tolerancji dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych

- diagnozę stanu zdrowia środowiska szkolnego i indywidualnych potrzeb rozwojowych uczniów

Zrealizowano wszystkie zadania priorytetowe zaplanowane na rok 2016:

  1. 1. V Powiatowy Konkurs ekologiczny „Z ekologią za pan brat” dla uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego.
  1. 2. Realizacja projektu „Szkoła Promująca Zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.
  1. VI Powiatowy Konkurs Translatorski na temat „Odżywianie i aktywność fizyczna”.
  1. Warsztaty rękodzieła artystycznego w ramach realizacji informacyjno – edukacyjnego programu promocji zdrowia psychicznego.

V Powiatowy Konkurs „Z ekologią za pan brat”

18 marca 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbył się V Powiatowy Konkurs „Z ekologią za pan brat” dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Honorowy Patronat nad nim objęli: Pan Witold Darłak - Starosta Ropczycko - Sędziszowski oraz pani Bernadeta Frysztak - Wicestarosta Ropczycko - Sędziszowski, którzy ufundowali nagrody dla laureatów oraz upominki dla pozostałych uczestników.

Konkurs był organizowany w ramach zadania finansowanego ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a jego celem było podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży, kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego oraz uwrażliwianie młodzieży na piękno otaczającej przyrody.

Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie z: Publicznego Gimnazjum im. bł. Romana Sitko w Kamionce, Publicznego Gimnazjum w Ociece, Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Górnej, Zespołu Szkół w Łączkach Kucharskich, Gimnazjum nr 1 w Ropczycach i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach.

Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonał pan Stanisław Skiba - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ropczycach oraz pani Grażyna Baran – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach.

Podczas prac jury uczestnicy konkursu obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Kilka pytań o klimat” przygotowaną przez uczennice klasy IIc.

 Spośród uczestników jury wyłoniło zwycięzców w kategoriach konkurs plastyczny i konkurs wiedzy ekologicznej.

Organizatorem konkursu był Szkolny Zespół Promocji Zdrowia działający

w Liceum, który serdecznie dziękuje pani Dorocie Wiater – specjaliście ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ropczycach za obecność podczas konkursu oraz pracę w jury. 

 VI Powiatowy Konkurs Tramslatorski

„Odżywianie i aktywność fizyczna”

 22 kwietnia 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbył się VI Powiatowy Konkurs Translatorski Young Translators/ Junge Übersetzer organizowany przez opiekunki Szkolnego Koła Europejskiego: panią Dianę Bembenek, panią Cecylię Szędzioł oraz panią Agnieszkę Pietruszkę.

Uczestnicy szkół ponadgimnazjalnych mieli za zadanie zaprezentować swoje umiejętności z języka obcego, tłumacząc na język polski tekst liczący około 200 słów. Pomimo możliwości korzystania z tradycyjnych słowników papierowych, nie należało to do zadań łatwych, ponieważ wymagało kreatywności, intuicji językowej oraz sprawnego wyrażania myśli w języku ojczystym na papierze.

Temat tegorocznej edycji, czyli „Odżywianie i aktywność fizyczna", nie jest przypadkowy, ponieważ jest to zagadnienie często poruszane w naszej szkole. Liceum należy do sieci Szkół Promujących Zdrowie i w swoich zadaniach, do których należy również ten konkurs, podkreśla ważną rolę zdrowego stylu życia oraz jego wpływ na codzienną aktywność.

Do tłumaczenia przystąpiło 24 uczniów z pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu ropczycko-sędziszowskiego, tj. Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach, Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach, Zespołu Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach, Liceum Ogólnokształcącego im. ks. P. Skargi w Sędziszowie Małopolskim i Zespołu Szkół Technicznych im. prof. K. Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim. W języku angielskim konkurowało 12 uczniów, natomiast w niemieckim 9.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział, a zwycięzców nagrodzono także upominkami rzeczowymi.

 Realizacja projektu „Szkoła promująca zasady

Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”

 Projekt „Szkoła promująca zasady Europejskiego Kodeksu walki z Rakiem” realizowany był przez cały rok szkolny. W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

- apel z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz przygotowanie gazetki szkolnej na temat szkodliwości palenia i konieczności zerwania z nałogiem

- prelekcje w klasach III na lekcjach wychowania do życia w rodzinie na temat profilaktyki raka szyjki macicy w ramach programu „Wybierz życie pierwszy krok”

- prelekcje w klasach III na lekcjach wychowania do życia w rodzinie na temat profilaktyki raka piersi

- przeprowadzono w klasach drugich zajęcia edukacyjne poświęcone profilaktyce wad cewy nerwowej oraz profilaktyce AIDS oraz przygotowano gazetkę tematyczną

-wykonano gazetki szkolne poświęcone: profilaktyce czerniaka- Międzynarodowy Dzień Walki z Czerniakiem oraz profilaktyce zakażeń HCV.

- zrealizowano program profilaktyczny poświęcony zapobieganiu alkoholizmowi „Ochrona zdrowia i profilaktyka przeciwalkoholowa”-  współpraca z Zarządem  Rejonowym PCK w Ropczycach.

- na zajęciach wychowania do życia w rodzinie w ramach realizacji programu profilaktycznego „ARS - czyli jak dbać o miłość?” omówiono zagadnienia dotyczące wpływu spożywania alkoholu na funkcjonowanie organizmu człowieka, na relacje pijącego w środowisku rówieśniczym i rodzinnym

- chętni uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne nt. „Przyczyny, skutki, leczenie i profilaktyka alkoholizmu”.

- przeprowadzono w klasach I i II zajęcia na temat: „Alkohol, nie dziękuję. Żyję z głową.

- grupa uczniów wzięła udział w spotkaniu w ramach projektu „Czas na zdrowie” realizowanym przez Zespół Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach na temat zdrowego odżywiania

 Warsztaty rękodzieła artystycznego w ramach realizacji informacyjno – edukacyjnego programu promocji zdrowia psychicznego.

 9 grudnia 2016 roku odbyły się warsztaty artystyczne zorganizowane przez panie: Anetę Grabiec, Urszulę Saj i Bożenę Piekarską. Podczas warsztatów uczennice ze Szkolnego Koła Caritas, PCK oraz inne chętne osoby przygotowały 18 stroików świątecznych oraz bombki ręcznie zdobione cekinami. Uczestnicy zajęć przygotowali również inne materiały wystawiennicze, które znalazły się na stoisku naszej szkoły podczas II Powiatowego Kiermaszu Bożonarodzeniowego zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach 11 grudnia 2016 roku. Środki uzyskane ze sprzedaży ozdób zostały przekazane na cele Fundacji PRO ALIA. Wsparcia finansowego imprezie udzieliła Rada Rodziców.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Gościmy

Odwiedza nas 232 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami