2020-2021

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję!

To hasło tegorocznej edycji Sprzątania Świata.

Jak co roku, na sprzątanie najbliższej okolicy wyruszyli uczniowie naszego Liceum, dając w ten sposób wyraz poparcia dla wszelkich działań ograniczających ilość wytwarzanych odpadów, w tym plastiku. Przyłączenie się do akcji było apelem o zmianę naszych nawyków, abyśmy stawali się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. Takimi, którzy potrafią zrezygnować z plastiku tam, gdzie jest to możliwe, a ten wyprodukowany, prawidłowo i odpowiedzialnie segregują. To sposób na ochronę wszystkich zasobów przyrody.

Co roku do wód morskich dostaje się go blisko 8 mln ton. Naukowcy nazywają ocean plastikową zupą, a nasze czasy – erą plastiku.

Reklamówkę plastikową wynaleziono około 60 lat temu i tylko tyle lat wystarczyło, by w tak ogromnej skali zanieczyścić naszą planetę tworzywami sztucznymi.

Dlatego niezwykle ważne w ochronie środowiska i organizmów żywych jest postępowanie ze zużytym plastikiem. Możemy składować go na wysypiskach śmieci, gdzie może zalegać od 100 do 1000 lat, można go poddać recyklingowi energetycznemu lub przetworzyć w inne produkty, np. ubrania.

Świadomość ekologiczna ludzi wynikająca z wiedzy oraz proekologiczna aktywność są teraz jedynym sposobem na powstrzymanie dalszej degradacji środowiska. Zacznijmy więc od swojego podwórka, bo trzeba myśleć globalnie, ale działać lokalnie.

Bożena Piekarska       

plakat SPRZATNIE SWIATA 2020

Warsztaty prawne

DSC01788

Od 8 do 10 września uczniowie klas pierwszych brali udział w 10 godzinnych warsztatach prawnych. Zajęcia odbyły się dzięki współpracy Liceum z fundacją „PASIEKA” – Fundacja Rozwoju i Wsparcia” z siedzibą w Rzeszowie. Prawnicy podczas zajęć poruszyli z młodzieżą następujące tematy:

  • Odpowiedzialność karna i cywilna
  • Co to jest przestępstwo, wykroczenie?
  • Uprawnienia konsumenta – zakupy przez Internet
  • Uprawnienia i obowiązki graczy i serwisów
  • Udostępnianie i upowszechnianie w Sieci cudzego wizerunku, utworu
  • Kara za posiadanie/handel narkotykami
  • Karalność w związku z tzw. dopalaczami
  • Zniewaga i co za to grozi?

Warsztaty miały charakter profilaktyczny, bo jak podkreślali prowadzący „Ignorantia iuris nocet” – nieznajomość prawa szkodzi. 

Warsztaty zostały objęte patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

logo Kurator

Pasieka 01

Czytanie "Balladyny" w naszym Liceum

DSC 0127b E

7 września 2020 roku w ropczyckim Liceum odbyła się akcja "Narodowe Czytanie".

Lekturą dziewiątej odsłony akcji propagującej znajomość literatury narodowej była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Prezydent RP zachęcając do udziału w akcji, napisał: "Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy".

"Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach, Balladynie i Alinie, stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę i malarstwo, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W naszej szkole uczniowie klas trzecich: Kinga Bielarska, Barbara Paszek, Julia Maciołek, Karolina Rolek, Paulina Łagowska, Klaudia Boduch, Anna Nowak, Kacper Kojder, Michał Kobiera, Jakub Wielgus, przeczytali fragmenty dzieła Słowackiego i wcielili się w role bohaterów. Dla wszystkich słuchaczy był to czas na analizę postaw i czynów bohaterów oraz refleksje nad wyborami, jakich dokonują.

4

3

bezpieczny uczniowie

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Gościmy

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami