Absolwenci o sobie i o szkole…

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Absolwenci o sobie i o szkole…

W ubiegłym roku zdał maturę i wybrał dość egzotyczny kierunek. Szymon Król  - absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach - studiuje judaistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Chętnie opowiedział młodszym kolegom o swoich doświadczeniach po zakończeniu szkoły średniej.

Szymon ukończył klasę o kierunku matematyczno – językowym. Uczył się w zakresie rozszerzonym matematyki, geografii i języka angielskiego. Oczywiście wiedza z geografii i języka obcego była dla niego nieodzowna na studiach, ale podkreślił też, jak przydatna okazała się matematyka - nie tylko na zajęciach ale i w życiu codziennym.

Szymon już od gimnazjum był zainteresowany kulturą Wschodu. Miał przyjemność spotykać się z Żydami czy ludźmi pochodzenia arabskiego. O jego wielkiej fascynacji tradycjami hebrajskimi mogło świadczyć przebranie na zeszłoroczne ostatki, na które przyszedł w stroju rabina. Szymon wybrał taki kierunek studiów z myślą o pracy z uchodźcami, w ambasadzie, bądź w firmie związanej z Izraelem.  W najbliższym czasie planuje wyjazd do Jerozolimy i Tel Awiwu. Celem podróży będzie głównie intensywna nauka języka, jak podkreślał, trudnego, ale „ładnego”, „do czytania”. Język hebrajski jest bardzo specyficzny: np.: ma alfabet spółgłoskowy, występują w nim trzy rodzaje litery „h”, wiele duplikatów, niektóre litery zmieniają swoją wymowę (i nazwę) po umieszczeniu znaku w kształcie kropki … Wyjazd do Izraela z pewnością pomoże mu w nauce tego oryginalnego i tak innego języka, co mogliśmy stwierdzić nawet na podstawie małej próbki – gdy Szymon zapisał po hebrajsku swoje imię.

Spotkanie bardzo nas zaciekawiło. Interesujące były opowiadania o kraju istniejącym zaledwie kilkadziesiąt lat, którego naród żył rozproszony po świecie od tylu wieków. Liczymy na to, że Szymon odwiedzi jeszcze swoją  szkołę i opowie o wrażeniach z podróży oraz doświadczeniach w dorosłym życiu.

Patryk Bokota, uczeń klasy ID

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 580 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami