Licealiści z Ropczyc odkrywają Turyngię i szlifują języki obce

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Warning: Use of undefined constant ARABSKIE - assumed 'ARABSKIE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/pronet-it/ftp/lo2/plugins/content/dicta/dicta.php on line 17

Licealiści z Ropczyc odkrywają Turyngię i szlifują języki obce

Współpraca partnerska ropczyckiego Liceum im. Tadeusza Kościuszki z niemiecką szkołą średnią Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg rozwija się intensywnie. W ubiegłym roku szkolnym w czerwcu z takiej formy nauki języka  mogło skorzystać 15, a we wrześniu bieżącego roku 18 uczniów.

W dniach 2.03 -10.03. 2018 r. kolejnych 19 uczniów, głównie z klas pierwszych, pod opieką pani Cecylii Szędzioł, nauczycielki języka niemieckiego oraz pani Barbary Sołdan, nauczycielki języka angielskiego miało okazję poznać kraj sąsiada.

Podobnie jak w zeszłym roku zostaliśmy niezwykle miło powitani i przyjęci przez młodzież i dyrekcję szkoły. Poznaliśmy bliżej ofertę i bazę szkoły, gdyż był to Dzień Otwartych Drzwi. Mogliśmy skosztować regionalnych ciast i sałatek przygotowanych przez tamtejszą młodzież. Emocje były tym większe, że po południu nasi uczniowie zostali zakwaterowani u rodzin goszczących i mogli już poznać osobiście swoich niemieckich kolegów. Niedziela w Niemczech to dzień rodzinny, toteż rodziny goszczące zorganizowały dla naszych uczniów festyn sportowy, podczas którego odbyły się zawody w bieganiu na rakietach śnieżnych. Rywalizowały ze sobą pary mieszane: polsko – niemieckie. Turniej przyniósł wiele radości i zakończył się rozdaniem pamiątkowych dyplomów, nagród oraz wspólnym poczęstunkiem. Rodziny zadbały o ciasta, napoje i gorące kiełbaski. W kolejnym dniu nasi uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych m.in. z muzyki, sztuki prowadzonych przez niemieckich nauczycieli oraz rozegrali mecz siatkówki pod okiem trenera. We wtorek, wspólnie z kolegami z Neuhaus, zwiedzaliśmy zabytki Erfurtu, m.in. wspaniałą gotycką katedrę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, gościliśmy w parlamencie landu Turyngia i spotkaliśmy się z politykiem partii CDU Henrym Wormem, który chętnie odpowiadał na liczne pytania młodzieży. Tutaj również zostaliśmy ugoszczeni regionalnymi wypiekami i każdy otrzymał pamiątkowy prezent. W kolejnym dniu wyjechaliśmy do Lipska, gdzie zwiedziliśmy muzeum Panometer ze wspaniałą panoramą Titanika na dnie Oceanu Atlantyckiego oraz udaliśmy się do ZOO. Jedną z głównych atrakcji był w nim las deszczowy. Pływając gondolą po rzece, mogliśmy podziwiać egzotyczne zwierzęta i bujną roślinność dżungli. Czas spędzony podczas wycieczek w komfortowym, dwupiętrowym autobusie sprzyjał integracji, rozmowom w języku niemieckim i angielskim. Nasze licealistki uczyły też chętnie swoich kolegów z Niemiec języka polskiego i śpiewały polskie piosenki.

Niezapomniany pozostanie również wyjazd do miejscowości Tettau, gdzie obejrzeliśmy zbiory Europejskiego Muzeum Flakoników i zwiedziliśmy fabrykę Heinz – Glas  produkującą szklane opakowania dla przemysłu kosmetycznego i perfumeryjnego. Młodzież poznała tam innowacyjny sposób wykorzystania ciepła odpadowego z produkcji szkła do uprawy drzew egzotycznych i hodowli ryb tropikalnych w palmiarni zwanej ,,Małym Edenem". Ostatni dzień naszego pobytu upłynął pod znakiem przygotowań i prób przed występem na wielkiej Szkolnej Gali, organizowanej dla uczniów i mieszkańców miasta. Uczennice z naszego Liceum przygotowały na tę okazję program wokalny i taneczny. W pierwszej części Gali piosenkę ludową ,, Takiego Janicka” zaśpiewały: Gabriela Gawron z kl.1c, Andżelika Kosydar z kl.1d, Andżelika Bajor z kl.a, Patrycja Borek z kl. 1a oraz Karolina Zawiślak z kl. 2b. Występ zachwycił niemiecką publiczność. W drugiej części Gali uczennice zaprezentowały taniec nowoczesny do piosenki ,, Uptown Funk”, który również został nagrodzony gromkimi brawami. Na ten sukces pracowały wcześniej uczennice kl. 2c: Anna Radoń oraz Małgorzata Węgrzyn, które na dwa tygodnie wcieliły się w rolę instruktorek i cierpliwie przygotowywały grupę z wymiany do występu w Niemczech. Wywiązały się z tego zadania celująco. Nowoczesny taniec zaprezentowały: Wiktoria Pazdro, Andżelika Bajor, Patrycja Borek z kl.1a, Maria Styś, Julia Darłak, Andżelika Kosydar z kl.1d, Barbara Kania, Marcelina Smolak, Wiktoria Cielec, Katarzyna Chmiel z kl. 1b oraz  Dagmara Dudzińska z kl. 1c. Dyrektor Szkoły w Neuhaus am Rennweg dziękowała  utalentowanej młodzieży z Polski za wspaniały występ.

Udział naszych uczniów w Gali przyczynił się z pewnością do promocji naszego kraju i szkoły za granicą. W wymianie wzięły udział również Klaudia Michałek 1c, Nikola Rusin 1a, Sonia Strzok, Nadia Bała, Emilia Szpara oraz Natalia Sowiźrał  z kl.2a, które pracowały z zaangażowaniem w innych zadaniach projektowych.

Nauczyciele z Niemiec przygotowali dla nas bardzo ciekawy plan pobytu, a rodziny goszczące zadbały o dodatkowe atrakcje. Podczas rozstania w wielu oczach zakręciła się łza, gdyż przez tydzień bardzo zżyliśmy się z rodzinami i naszymi kolegami z Niemiec.

Wyjeżdżaliśmy smutni, jak zwykle bywa przy pożegnaniach, ale również z pięknymi wspomnieniami i z wdzięcznością w sercach za tak ciepłe przyjęcie.

Projekt wymiany został dofinansowany przez organizację Polsko –Niemiecka Współpraca Młodzieży. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do sponsorów, którzy w tym roku szkolnym wsparli nasze projekty. Byli to:

- pan Witold Darłak -  Starosta Powiatu  Ropczycko-Sędziszowskiego

- pan Józef Siwiec - Dyrektor Generalny Zakładów Magnezytowych ROPCZYCE S.A.

- pan Alan Davies -  Dyrektor Zarządzający spółki AERO GEARBOX  INTERNATIONAL POLAND

- pan Mariusz Maziarz - Dyrektor Naczelny Zakładu Produkcyjnego „ Cukrownia Ropczyce”

- pan Łukasz Tęczar - prezes firmy AGROL BUD TĘCZAR SP. Z O.O.

-pan Ryszard Kozdroń oraz pan Jerzy Mariusz Wolicki - Zarząd firmy –   PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE DESAKO TO PEWNOŚĆ SP Z O. O.         

- pan Stanisław Rymut prezes firmy P.U.H. Rymut

- pan Robert Stefanowski - Prezes Zarządu Firmy GREINPLAST Sp. z o.o.

-  firma: PACK SYSTEM M PIWOWAR SPÓŁKA JAWNA

- Rada Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach

Cecylia Szędzioł


Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Gościmy

Odwiedza nas 312 gości oraz 0 użytkowników.


Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Współpraca z uczelniami