Wspomnienia z wymiany szkolnej – Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg – Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Wspomnienia z wymiany szkolnej – Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg – Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach

 

W dniach 22– 27 września 2017 r. odbyła się polsko – niemiecka wymiana młodzieży, w której wzięło udział 18 uczniów  Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach oraz 18 uczniów  szkoły średniej Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg z Turyngii. Uczniowie z Niemiec zostali zakwaterowani u polskich rodzin, dzięki czemu mieli szansę przyjrzeć się polskiej kulturze i spróbować polskiej kuchni. Była to też świetna okazja doskonalenia języka angielskiego bądź niemieckiego. Opiekunami grupy polskiej były: pani Cecylia Szędzioł i pani Barbara Sołdan.

W piątkowe przedpołudnie, po wielu godzinach jazdy autokarem, niemieccy uczniowie i ich opiekunowie: pani Regina Franke i pan Björn Greiner, dotarli przed budynek Liceum, gdzie z niecierpliwością czekała na gości cała społeczność szkolna. Młodzież wraz z opiekunami została przywitana przez dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz polskich kolegów. Po powitalnym śniadaniu goście zostali oprowadzeni po szkole, później uczestniczyli w quizie o Polsce, a następnie z polskimi kolegami udali się  na zajęcia lekcyjne. Ważnym punktem programu w tym dniu była wspólna wizyta uczestników projektu z Polski i Niemiec w budynku Starostwa Powiatowego w Ropczycach, gdzie gości powitali serdecznie: pan starosta Witold Darłak oraz pani wicestarosta Bernadeta Frysztak. Pani wicestarosta wykorzystała podczas spotkania swoją znajomość języka niemieckiego, czym mile ujęła gości.

Po południu odbył się wspólny mecz siatkówki w grupach mieszanych, a następnie polscy uczniowie zabrali kolegów do swoich domów, aby przedstawić ich rodzinom.

Następnego dnia, w sobotę, uczniowie  wyruszyli autokarem do Rzeszowa. Tam odbyli spacer po rynku, niestety krótki, ponieważ pogoda nie pozwoliła na więcej, po czym wyruszyli do Łańcuta, gdzie mieli okazję wysłuchać historii łańcuckiego zamku oraz podziwiać jego przepiękne komnaty. Obejrzeli również powozownię i storczykarnię, a następnie wrócili do Ropczyc i spędzili wieczór z polskimi rodzinami. Niedziela była ostatnim dniem spędzonym u rodzin goszczących, gdyż już w poniedziałek rano uczniowie musieli udać się z bagażami do szkoły. Do godziny 12:00 uczestniczyli w warsztatach tanecznych z tańca nowoczesnego oraz ludowego w ropczyckim Centrum Kultury. Warsztaty profesjonalnie przygotowali i poprowadzili uczniowie naszego Liceum: Michał Kopala z 3D, Aleksandra Szczyrek z 1B, Gabriela Kujda z 1B, Anna Radoń z 2C, Małgorzata Węgrzyn z 2C, Róża Zagórska z 3C oraz Alicja Orzech z 3D.

Po pysznym obiedzie w ,,Maladze’’ wszyscy wyruszyli w podróż do Zakopanego. Gdy dotarli na miejsce, mimo zimna, powitało ich słońce. Pierwszym punktem wycieczki był wyjazd kolejką na Gubałówkę, gdzie przy pięknej pogodzie uczniowie mogli zobaczyć Tatry w całej okazałości. Później odbyli spacer po Krupówkach, a następnie udali się do pensjonatu.

Wtorkowy program przewidywał kilkukilometrową wędrówkę z przewodnikiem nad Morskie Oko. Na szczęście pogoda dopisywała i wyprawa była bardzo udana. Już na miejscu nie mogło obyć się bez pamiątkowych zdjęć. Część uczniów wróciła bryczkami, a ci, którzy mieli jeszcze dość sił, wybrali się w drogę powrotną na piechotę. Wieczorem wszyscy udali się na małe zakupy na Krupówki, a następnie do pensjonatu na kolację. Po posiłku mieli okazję zaprezentować układ taneczny, którego nauczyli się na wspólnych warsztatach.

Ostatniego dnia, w piątek po śniadaniu, młodzież opuściła Zakopane i udała się na wycieczkę do Krakowa. Dwugodzinne  zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta rozpoczęło się z panią przewodnik na krakowskim Rynku. Następnie wszyscy udali się do restauracji Mamałyga na ostatni wspólny obiad. Nieubłaganie zbliżało się pożegnanie, uściskom nie było końca, nie obyło się też bez łez…

Udział w tej wymianie dał uczniom możliwość doskonalenia języka angielskiego  i niemieckiego, poznawania tradycji innych ludzi, a także zawarcia  przyjaźni, które, miejmy nadzieję, przetrwają wiele lat. Po czasie spędzonym z kolegami i koleżankami z Niemiec pozostało  wiele miłych wspomnień.  Serdecznie dziękujemy pani Cecylii Szędzioł i pani Barbarze Sołdan za czas poświęcony na organizację projektu wymiany i z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy.

Monika Sąsiadek kl. 2c

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 403 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami