Pojechali zgłębiać tajniki ludzkiego ciała

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Pojechali zgłębiać tajniki ludzkiego ciała

Muzeum Anatomii mieszczące się w Krakowie w Theatrum Anatomicum przy ulicy M. Kopernika 12 jest chlubą Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzieje się tak za sprawą zgromadzonych w nim unikatowych eksponatów narządów ludzkich, które nieprzerwanie od 1803 roku służą kolejnym pokoleniom studentów medycyny do poznawania zawiłości budowy organizmu człowieka.

Uczniowie klas trzecich naszego Liceum, realizujący biologię na poziomie rozszerzonym, zawitali w minionym tygodniu w progi Theatrum Anatomicum i na własne oczy obejrzeli eksponaty muzeum. W tematykę  preparacji i konserwacji tkanek wprowadził ich wieloletni pracownik Katedry Anatomii, pan Jacenty Urbaniak. Przedstawił też krótko patologiczne zmiany w układzie kostnym człowieka oraz wyjaśnił na przykładach, wpływ warunków środowiskowych różnych szerokości geograficznych na ukształtowanie czaszek ludzkich.  W pozostałych salach uczniowie oglądali preparaty tkanek miękkich narządów głowy i szyi, klatki piersiowej i jamy brzusznej. Najciekawsze, bo najstarsze i najcenniejsze z nich, zgromadzone zostały w ostatniej sali, a wśród nich te, które wykonał sam założyciel muzeum, prof. Ludwik Teichmann. Niestety, zwiedzania sal, poza tą ze zbiorami osteologicznymi, nie można było uwiecznić na zdjęciach, z uwagi na zakaz fotografowania wynikający z charakteru pomieszczeń.

Wizyta w muzeum dała uczniom przedsmak przyszłych studiów medycznych, zwłaszcza, że w sąsiednich salach odbywały się planowe zajęcia, a na korytarzach można było spotkać i pracowników katedry i studentów.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 153 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami