Czy Europa się starzeje?–polsko–niemiecko–ukraińska wymiana młodzieży w Gersheim

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Czy Europa się starzeje?–polsko–niemiecko–ukraińska wymiana młodzieży w Gersheim

 

„Wszyscy chcą wydorośleć, jednak nikt tak naprawdę nie chce być stary”- Gustav Knuth

Grupa młodych ludzi z Polski, Niemiec i Ukrainy wzięła udział w międzypokoleniowym spotkaniu w niemieckim Gersheim. Polskę reprezentowało 12 uczniów  ropczyckiego Liceum pod opieką nauczycielki języka niemieckiego pani Cecylii Szędzioł oraz języka angielskiego pani Lubow Ozimbłowskiej. W ramach projektu rozmawiano o zjawisku starzenia się społeczeństwa. Uczniowie  nie tylko porównywali systemy emerytalne obowiązujące w krajach, z których pochodzą, ale również przedstawili formy pomocy ludziom starszym. Młodzież uświadomiła sobie, jak wielkie są  różnice związane z opieką nad starszym pokoleniem. W Niemczech seniorzy udają się do domów spokojnej starości, gdzie otrzymują pełną opiekę. Na Ukrainie ośrodki tego typu są rzadkością, więc o starsze osoby troszczą się wyłącznie ich rodziny. W Polsce system taki, jaki obowiązuje w Niemczech, nie jest zbyt popularny, chociaż istnieją  tego typu placówki.  Pewne jest, że w każdym z krajów, biorących udział w projekcie, społeczeństwo szybko się starzeje i dlatego ważne jest, aby  młodzi ludzi mieli świadomość tego faktu, gdyż to na ich barkach spoczywać będzie odpowiedzialność za godne życie seniorów. I tę prawdę uświadamiano uczniom podczas pobytu w Gersheim.

Ważnym i niezapomnianym punktem wizyty był dzień spędzony w pobliskim domu spokojnej starości. Tutaj młodzież rozmawiała z seniorami przebywającymi w ośrodku i razem przygotowywano narodowe potrawy. Przez tydzień wspólnej pracy uczniowie doszli do wniosku, że starość to pozytywny okres w życiu człowieka, ponieważ osoba starsza  potrafi cieszyć się każdą chwilą. 

Uczniowie długo będą wspominać podróż do Luksemburga, do stolicy landu – Saarbrücken czy do Schengen, ponieważ wspaniałe zabytki tych miast wywarły na nich ogromne wrażenie.

Wspólna praca podczas  wykonywania zadań projektowych sprzyjała nawiązywaniu przyjaźni i doskonaleniu umiejętności językowych. Mimo iż zajęcia prowadzone były w języku niemieckim, uczniowie mieli również okazję  do szlifowania języka angielskiego dzięki temu, że pracowano w grupach mieszanych. 

Spotkaniu  młodych ludzi zawsze towarzyszą zabawa i śmiech. Tak było i tym razem. Wszyscy doskonale się bawili, przy okazji poznając historię i tradycje sąsiednich państw. Niezapomniany był wieczór międzynarodowy, podczas którego każda grupa prezentowała swój kraj. Młodzież z Ukrainy wykonała narodową piosenkę połączoną ze specjalną choreografią.  Niemcy w humorystycznym filmiku przedstawili stereotypy dotyczące ich kraju. Natomiast nasi licealiści zaprezentowali tańce narodowe w polskich strojach ludowych oraz przedstawili  prezentację na temat regionu i szkoły, do której uczęszczają.

Ciekawym punktem programu była dyskoteka w rytmie niemieckich, ukraińskich i polskich hitów muzycznych.

 W ostatnim dniu projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt. ,, PolenMobil”podczas których, poprzez zabawy językowe i wykorzystanie ciekawych materiałów dydaktycznych, młodzież z Niemiec i Ukrainy mogła poszerzyć swoją wiedzę o kulturze i historii Polski.

Tygodniowy pobyt szybko minął, ale młodzi zdążyli nawiązać liczne przyjaźnie, które, jak wierzą,przetrwają próbę czasu. Obiecali sobie,  że już w te wakacje spotkają się w Polsce,  w Ropczycach i znów przeżyją niezapomniane chwile. 

Zuzanna Maroń kl. 3b

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 198 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami