Spotkanie ropczyckich licealistów z młodzieżą z Neuhaus am Rennweg

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Spotkanie ropczyckich licealistów z młodzieżą z Neuhaus am Rennweg

W dniach 19 - 24. 09. 2016 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcacego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, pod opieką nauczycieli: pani Cecylii Szędzioł oraz pani Marty Dziedzic, uczestniczyli w polsko-niemieckim projekcie, realizowanym w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.

Tym razem 19 uczniów Liceum spotkało się ze swoimi rówieśnikami z niemieckiej szkoły Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg.

Wyjazd został dofinansowany przez sponsorów:

- pana Witolda Darłaka -  Starostę Powiatu  Ropczycko-Sędziszowskiego

- pana Józefa Siwca - Dyrektora Generalnego Zakładów Magnezytowych ROPCZYCE S.A

- pana Mariusza Maziarza - Dyrektora Naczelnego Zakładu Produkcyjnego „ Cukrownia Ropczyce”

- pana Roberta Stefanowskiego - Prezesa Zarządu Firmy GREINPLAST Sp. z o.o.

- Radę Rodziców Liceum Ogólnokształcacego im. T. Kościuszki w Ropczycach

- organizację ,,Polsko –Niemiecka Współpraca Młodzieży”

Opiekunowie w imieniu młodzieży pragną serdecznie podziękować za pomoc finansową, dzięki której uczniowie mogli poznać nową i ciekawą formę edukacji oraz poszerzyć kontakty ze szkołami z zagranicy .

Program pobytu był bardzo urozmaicony i stwarzał możliwość  rozwinięcia wielu kompetencji kluczowych uczniów, m.in. socjalnych, obywatelskich, językowych. Młodzież miała szansę wykazać się  kreatywnością, umiejętnościami planowania, pracy w zespole oraz brania odpowiedzialności za swoje  działanie. Pobyt w Krzyżowej obejmował m.in. trzy dni warsztatów językowych, wycieczki, zajęcia plastyczne, rozgrywki sportowe. Udział w warsztatach pozwolił przełamać barierę językową i otworzyć się na nowe znajomości. Uczestnicy poznali kulturę i tradycje sąsiedniego kraju, a także podzielili się wiedzą na temat Polski.

W czasie wyjazdu odbyły się wycieczki,  m. in. do Wrocławia, gdzie młodzież, uczestnicząc w grze miejskiej w grupach mieszanych, poznawała najważniejsze zabytki miasta. Była to również doskonała okazja do porozumiewania się w języku angielskim i niemieckim. Duże wrażenie na uczniach obydwu krajów wywarło obejrzenie Panoramy Racławickiej. Kolejny dzień turystyczny obejmował wycieczkę do Świdnicy, w której znajduje się Kościół Pokoju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz na Zamek Książ w Wałbrzychu, gdzie uczniowie mogli również zwiedzić bunkier mieszczący się w podziemiach obiektu. Miejsca te okazały się atrakcją nie tylko dla młodych Polaków, ale także dla ich nowo poznanych znajomych. Program na wieczór również obfitował w wiele niespodzianek. Podczas wspólnego ogniska polscy uczniowie mogli skosztować czekolad i innych słodyczy przywiezionych przez niemieckich opiekunów. Na długo w pamięci młodzieży pozostaną wspólnie śpiewane piosenki, dyskoteka, warsztaty kreatywne, podczas których uczniowie sami projektowali napisy na koszulki oraz płócienne torby, a także  wieczór międzynarodowy, podczas którego zadaniem uczniów było zaprezentowanie swojej szkoły i przekazanie podstawowych informacji na temat swoich państw. Młodzież ropczyckiego Liceum przygotowała quiz wiedzy o Polsce i Niemczech, karaoke oraz zaprosiła niemieckich kolegów do wspólnego tańca. W ostatnim dniu  odbyło się podsumowanie spotkania, które potwierdziło zadowolenie uczestników. Ostatnim punktem programu była wycieczka do wrocławskiego ZOO oraz   zwiedzanie niedawno otwartego dla turystów Afrykarium.

Obie strony projektu wróciły do swoich miast pełne pozytywnych wspomnień i niezapomnianych wrażeń. Również opiekunowie grup bardzo dobrze oceniają nawiązane partnerstwo i chcą kontynuować współpracę poprzez projekty wymiany młodzieży. Już na czerwiec planowany jest tygodniowy pobyt ropczyckich licealistów w Neuhaus am Rennweg, natomiast rewizyta młodzieży z Niemiec ma odbyć się we wrześniu przyszłego roku.

Zobacz Galerie

Anna Pszeniczna kl. 2c
Barbara Cichoń kl. 2c

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 220 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami