Warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim dla uczniów ropczyckiego Liceum

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim dla uczniów ropczyckiego Liceum

29 marca 2017 roku grupa 20 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki w Ropczycach została zaproszona na Dzień Wydziału Matematyki i Informatyki na Uniwersytet Jagielloński do Krakowa.

Była to okazja nie tylko do zwiedzenia nowoczesnego budynku, ale także do poszerzenia wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych.

Zajęcia miały charakter warsztatów i wykładów prowadzonych przez nauczycieli akademickich oraz studentów.

Udział w warsztatach stanowił dla ropczyckiego Liceum nie lada wyróżnienie. Impreza nie miała charakteru masowego. Władze uczelni przyznały, że zaprosiły szkoły wyróżniające się szczególnymi osiągnięciami uczniów w konkursach i olimpiadach matematycznych oraz informatycznych.

Nasze Liceum, będące jedną z dziesięciu szkół w Polsce objętych patronatem tak znakomitej uczelni, znalazło się więc w elitarnej grupie.

Justyna Cabaj, uczennica klasy IIC, tak wspomina warsztaty:

Pierwsze zajęcia, na które udali się licealiści, były prowadzone przez doktora nauk matematycznych – Jakuba Zygadło, absolwenta UJ. Uczniowie poznali podstawowe pojęcia z zakresu teorii informacji oraz dowiedzieli się, w jaki sposób działa metoda kompresji tworząca pliki zip. Na warsztatach zostały przedstawione również inne ciekawe metody kompresowania danych.

Kolejne warsztaty intrygowały już tytułem: „Tam, gdzie matematyka, sztuka i magia łączą swoje siły, czyli zaskakujące fakty o origami”. Jak można się domyślić, dotyczyły one odkrywania matematyki za pomocą składania papieru. Te ciekawostki przedstawiły uczniom doktorantki Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Zaskakujący był fakt, że sztukę origami można zastosować do konstruowania, którego nie da się obliczyć za pomocą cyrkla i linijki, jak w przypadku kwadratury koła.

Kolejnym etapem „Dnia Wydziału” był wykład pt.: „Od szyfru Cezara do RSA” prowadzony przez doktora informatyki Jacka Lembas, który przedstawił krótki rys historyczny rozwoju metod szyfrowania. Uczniowie nie tylko poznali wiele faktów historycznych, ale również mogli zobaczyć, jak działają szyfry w praktyce.

Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się zajęcia prowadzone przez studentów WMiI przedstawiające paradoksy matematyczne. Licealiści uzyskali odpowiedź m.in. na pytanie: „Jak dodanie nowej drogi może wydłużyć czas podróży pojazdów?”

Na zakończenie uczniowie rozmawiali z absolwentami Wydziału Matematyki i Informatyki o uczelni, programie studiów i warunkach osiągnięcia sukcesu na rynku pracy.

Licealiści  mieli szansę rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać nowe doświadczenia.

Agnieszka Smolak

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Gościmy

Odwiedza nas 309 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami