Projekt Erasmus plus – wyjazd uczniów Liceum do Niemiec

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Projekt Erasmus plus – wyjazd uczniów Liceum do Niemiec

W dniach 24 - 30 października 2019 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach pod opieką pani Cecylii Szędzioł, koordynatora projektu oraz ks. Sławomira Lubasa, wzięli udział w projekcie współfinansowanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ pt. ,,Europäische Identitäten in Vergangenheit, Gegenwartund  Zukunft”.

Pierwsze spotkanie uczniów odbyło się w szkole partnerskiej Heinrich Böll- Gymnasium w Saalfeld w Niemczech. Językiem projektu był język angielski i niemiecki.

Po przyjeździe na miejsce młodzież z Ropczyc została powitana i odebrana przez rodziny goszczące z Niemiec, z którymi miała okazję już trochę się poznać poprzez media społecznościowe.

W pierwszym dniu projektu międzynarodowa grupa młodzieży z pięciu krajów: Słowacji, Litwy, Włoch, Niemiec i Polski uczestniczyła w warsztatach fotograficznych, przygotowujących do pracy nad tematem projektu dotyczącego tożsamości europejskich poszczególnych krajów w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W pierwszym dniu miało miejsce również spotkanie z burmistrzem miasta Saalfeld w pięknym zabytkowym ratuszu, wieczorem natomiast odbyła się prezentacja szkół i regionów.

Młodzież z Ropczyc przygotowała najbardziej pomysłową prezentację, za którą otrzymała wielkie brawa i słowa uznania od rodziców kolegów z Niemiec. Zaprezentowane zostało m.in. życie szkolne, nasze piosenki ludowe, kultura i historia.

W drugim  dniu projektu młodzież wzięła udział w wycieczce do Weimaru, gdzie odwiedziła wiele miejsc związanych z historią. Dzięki wspólnym rozmowom uczniowie mogli się lepiej poznać oraz nauczyć podstawowych zwrotów w różnych językach obcych.

W następnym dniu odbyła się wycieczka do Erfurtu - stolicy kraju związkowego Turyngia. Podzieleni na kilka grup międzynarodowych uczniowie zwiedzili zabytki miasta. Najbardziej jednak urzekł wszystkich jarmark bożonarodzeniowy, na którym przy dźwiękach piosenek świątecznych można było skosztować różnych regionalnych przysmaków. Atmosfera świąt urzekła młodzież do tego stopnia, że tylko część uczniów wybrała jako kolejny punkt programu zwiedzanie parlamentu landu Turyngia. W parlamencie odbyło się spotkanie z posłem partii CDU, który chętnie odpowiadał na pytania gości. Podczas wycieczek młodzież robiła wiele zdjęć, które następnie były wykorzystane podczas pracy nad tematem projektu.

Kolejny dzień pobytu w Niemczech upłynął młodzieży na wymianie spostrzeżeń na temat kultury poszczególnych krajów, podobieństw i różnic między nimi. Drugą część dnia uczniowie spędzili z rodzinami goszczącymi. Wiele osób wybrało się do kina, na lodowisko, bądź na otwarty tego  wieczoru jarmark bożonarodzeniowy w Saalfeld.

Do ostatnich zadań projektowych należało przedstawienie przygotowanych prezentacji zdjęć, podsumowanie projektu w językach narodowych, a następnie zwiedzanie wspaniałej jaskini Feengrotten.

Projekt zakończony został wspólną uroczystą kolacją połączoną ze śpiewem karaoke. Każdy dzień był dla młodzieży okazją do lepszego poznania się i zacieśnienia nowo zawartych przyjaźni.

Tydzień w szkole partnerskiej w Saalfeld minął niezwykle szybko. Uczniowie wrócili bogatsi w nowe doświadczenia, przekonali się,  jak ważna jest znajomość języków obcych. Udział w projekcie uświadomił młodzieży potrzebę walki ze stereotypami, ukazał, jakie bogactwo kultury wnosi do wspólnoty europejskiej każdy kraj i jak bardzo siebie nawzajem potrzebujemy. Ciekawy artykuł o naszym projekcie ukazał się również w lokalnej prasie niemieckiej Ostthüringer Zeitung. Na zdjęciu można w nim zobaczyć jedną z uczennic ropczyckiego Liceum.

Rano w sobotę uczniowie pożegnali rodziny goszczące, które tak serdecznie ich przyjęły i traktowały jak swoich najbliższych. Wszyscy, którzy zaangażowali się w projekt, zadali sobie wiele trudu, aby tydzień w Niemczech był dla wszystkich wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem. Prezenty, które otrzymaliśmy, utrwalą na zawsze w naszej pamięci te niezwykłe momenty.

Dziękujemy i zapraszamy do naszego Liceum w przyszłym roku we wrześniu!

Cecylia Szędzioł

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami