Akcja "Szkoła pamięta" w ropczyckim Liceum

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

"Szkoła pamięta" w ropczyckim Liceum

 

 

" Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią się im płaci..."

(W. Szymborska)

 

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Nasi uczniowie podjęli szereg inicjatyw mających na celu  upamiętnienie wydarzeń i osób, które zapisały się w historii ogólnonarodowej i lokalnej:

- Ropczyccy licealiści pod opieką księdza Sławomira Lubasa odwiedzili groby zmarłych nauczycieli oraz wszystkich zasłużonych i cenionych w naszej społeczności.

- Zapalili znicze na grobie pani Doroty Szczepanek, spoczywającej na cmentarzu w Witkowicach. Stypendium jej imienia jest przyznawane uzdolnionym uczniom szkół średnich w Ropczycach.

- Młodzież klas 1C, 1D, 2A i 2E wzięła udział w spotkaniu z panem Andrzejem Żyliczem, byłym żołnierzem Armii Krajowej, który opowiedział o działaniach AK w naszym regionie podczas II wojny światowej. Taka lekcja historii poprowadzona przez jej świadka na długo zapadnie w pamięci młodych ludzi.

- Harcerze z 1. Drużyny Wędrowniczej udali się pod Pomnik Powstania Styczniowego 1863 w Ropczycach, aby uczcić pamięć poległych powstańców. Zapalili znicze  w tym ważnym miejscu oraz wspominali bohaterów, którzy poświęcili życie dla ojczyzny.

- Szkoła wsparła także działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą. Uczniowie naszego Liceum przyłączyli się do akcji "Światełko pamięci dla Łyczakowa”. Zebrali znicze, które 1 listopada zapłonęły na  najstarszych cmentarzach we Lwowie.

Wszystkie działania, które podjęli ropczyccy licealiści, pozwolą uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy odeszli, a byli związani z historią naszego regionu. Pamięć o przeszłości jest najważniejszym czynnikiem kształtującym tożsamość narodu oraz wyrazem szacunku dla minionych pokoleń.

Kp.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 237 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami