W jesiennym Krakowie…

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

W jesiennym Krakowie…

8 października 2019 roku uczniowie klas 2B i 2D wzięli udział w wycieczce do Krakowa, która dostarczyła wszystkim wielu niezrównanych wrażeń.

„Odlotowy” spektakl w Teatrze Bagatela, sztuka dalekiej Japonii, dzieła inspirowane kulturą Wschodu, polskie rzemiosło artystyczne od średniowiecza po współczesność i… jesienny Rynek Główny z Plantami zapadną na długo w naszej pamięci.

Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Tu intrygujący był już sam budynek pomyślany jako miejsce spotkania dwóch tradycji i zaprojektowany przez architektów japońskich oraz polskich. A w środku?...  Obrazy, grafiki, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki, akwarele, plakaty, książki artystyczne, ceramika, szablony farbiarskie, kimona, maski i kostiumy teatru  - nie sposób wymienić bogactwa zbiorów gromadzonych latami przez Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego i uzupełnianych z inicjatywy Andrzeja Wajdy – pomysłodawcy Muzeum.

W Galerii Rzemiosła Artystycznego, którą obejrzeliśmy w Muzeum Narodowym w Krakowie, wśród 4 tysięcy zabytków, każdy mógł znaleźć dla siebie jakiś rarytas. Portfel, bilet wizytowy, ołówek, gęsie pióro, tabakierki i fajki samego Adama Mickiewicza to zaledwie drobny smaczek tej wystawy. Można było na przykład porównywać ceramikę dawną i współczesną, ornaty, sprzęty liturgiczne, szale, wachlarze, rękawiczki, bieliznę, biżuterię…

Na podsumowanie dnia samo zdrowie - dwugodzinna dawka śmiechu w Teatrze „Bagatela” im. Tadeusza Boya – Żeleńskiego. Sztuka teatralna „Boeing, boeing – Odlotowe narzeczone”, wpisana do księgi Guinnessa za rekordową ilość wystawień  na świecie, także i nas bawiła do łez, ale jednocześnie skłaniała do refleksji.  Panowie! Żaden system oszukiwania nie jest doskonały. Jak bardzo można skomplikować sobie życie, mając jednocześnie trzy narzeczone, przekonali się razem z bohaterem wszyscy widzowie, ale, zamiast empatii (także męskiej części publiczności!) – śmiech, śmiech, śmiech…

Pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała, ale , mimo jesiennej aury, wycieczka była przyjemną i cenną odmianą w uczniowskiej codzienności.

                                                                                                            Kp.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 190 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami