Narodowe Czytanie 2019 w naszym Liceum

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Narodowe Czytanie 2019 w naszym Liceum

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania przebiegła pod hasłem Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie. Do publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej Para Prezydencka zaproponowała Nowele polskie. Były to: Dobra pani Elizy Orzeszkowej; Dym Marii Konopnickiej; Katarynka Bolesława Prusa; Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza; Orka Władysława Stanisława Reymonta; Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego; Sachem Henryka Sienkiewicza i Sawa Henryka Rzewuskiego.
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
10 września uczniowie klasy 2 B: Emilia Alberska, Julia Bielańska, Zuzanna Paruch, Klaudia Róg, Gabriela Wolska, Jakub Wielgus, przez szkolny radiowęzeł przeczytali fragmenty tych dzieł i wcielili się w role bohaterów nowel polskich. Młodzież ropczyckiego Liceum miała czas na refleksje nad dziejami naszej ojczyzny, człowiekiem i społeczeństwem.

Dorota Pleśniak-Sh’Hadeh

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 138 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami