12 września młodzież ropczyckich szkół średnich zgromadziła się przed ołtarzem polowym Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, aby dniem szkolnych rekolekcji uczcić ważne święto i rozpocząć nowy rok nauki. Plenerowej mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz Antoni Sokołowski, od kilkudziesięciu lat misjonarz na Wybrzeżu Kości Słoniowej i były uczeń naszego Liceum.

Miejsce i dzień sprzyjały zadumie nad przeszłością. 339 lat temu, dla uczczenia zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, papież Innocenty XI ustanowił 12 września Świętem Imienia Maryi. Późnobarokowy kościółek, a od 2001 roku Sanktuarium Maryi Królowej Rodzin, w którym znajduje się gotycka figura Madonny otaczana szczególnym kultem, był od lat ulubionym miejscem modlitwy młodzieży. Wyjątkowy urok tego miejsca, długa historia świątyni i odczucie duchowej obecności wielu pokoleń naszych przodków to z pewnością czynniki sprzyjające refleksji nad sensem życia i biegiem historii.

Takiego zatrzymania się w codziennym pośpiechu i chwili zastanowienia nad wartościami ważnymi i najważniejszymi w życiu potrzebował z pewnością każdy z nas.

 

mt_ignore 

mt_ignore