Telewizja Rzeszów w naszym Liceum

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Warning: Use of undefined constant ARABSKIE - assumed 'ARABSKIE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/pronet-it/ftp/lo2/plugins/content/dicta/dicta.php on line 17

 Telewizja Rzeszów w naszym Liceum

 29 listopada 2018 roku odwiedzili naszą szkołę dziennikarze Telewizji Rzeszów, którzy przygotowywali materiał do cyklicznego programu „Podkarpackie tablice i inskrypcje”. Jego celem jest przybliżenie ciekawych wydarzeń i wspaniałych ludzi, upamiętnionych w inskrypcjach i pamiątkowych tablicach na terenie  Podkarpacia, a tworzących historię regionu.

Uczennice: Gabriela Przybek z klasy IIB oraz Andżelika Bajor, Patrycja Borek i Natalia Bereś z klasy IIA udzieliły wywiadu na temat zrealizowanych w naszej szkole projektów: ,, Józef Mehoffer – z Ropczyc po europejską sławę” oraz ,, Ropczyce – Kultura ON”. Podkreśliły, że to z naszego Liceum wypłynął pierwszy impuls, by upamiętnić artystę wywodzącego się z Ropczyc. Już w 2009 roku, w 140 rocznicę urodzin Mehoffera, zorganizowano w naszej szkole sesję popularnonaukową. Oprócz odczytów dotyczących dorobku artysty zaprezentowano na niej projekty witraży wykonane przez młodzież, która bardzo spontanicznie włączyła się w przygotowanie sesji. Projekt „Józef Mehoffer – z Ropczyc po europejską sławę” przygotowany przez panią Martę Rząsę obejmował liczne działania, ale jego najważniejszym efektem było utworzenie sali pamięci artysty, otwartej uroczyście 16 marca 2012 roku. Sala, bogato wyposażona w  reprodukcje witraży, portretów i pejzaży Mehoffera pełni jednocześnie funkcję pracowni języka polskiego, dzięki czemu kontakt młodzieży ze sztuką artysty nie jest okazjonalny. Organizowany cyklicznie konkurs „Znany, sławny, ceniony – życie i twórczość Józefa Mehoffera” utrwala wiedzę o dorobku i pamięć o związku twórcy z Ropczycami. Podtrzymywana jest także przez naszą szkołę współpraca z Muzeum Józefa Mehoffera, a kolejne roczniki młodzieży zwiedzają Pałac pod Szyszkami w Krakowie.

 

 Drugi projekt był realizowany przez uczniów Liceum w ramach IV edycji ogólnopolskiego konkursu  Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu organizowanego przez Klub Jagielloński. Młodzież za motyw przewodni projektu wybrała wówczas postać Józefa Mehoffera. Z przeprowadzonego przez nią sondażu wynikało, że nie wszyscy jeszcze wiedzą, kim był artysta i skąd pochodził. Koordynatorkami działań projektowych były wówczas: Agata Kujda, Zuzanna Maroń i Dominika Mikos z klasy IIB działające w Szkolnym Kole Europejskim. Uczniowie Liceum wykonali w ramach projektu między innymi przewodnik- Questing w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim, pozwalający na zwiedzanie Ropczyc, zorganizowali grę miejską, w której wystąpili przebrani za znajomych i członków rodziny Mehoffera. Przeprowadzili także konkurs na najlepsze selfie z trasy. Zwieńczeniem projektu, który obejmował też wiele innych działań, była jednak ,,Ławeczka Mehoffera” na ropczyckim rynku, trwały pomnik pamięci artysty. Zaangażowanie uczniów doceniło jury konkursowe, które wyróżniło projekt Nagrodą Ekspertów i przyznało młodzieży I miejsce w konkursie. Nasi licealiści pokonali wówczas młodzież ze 160 szkół zgłoszonych do konkursu.  Uroczystego odsłonięcia Ławeczki dokonała prawnuczka sławnego malarza i grafika pani Anna Mehoffer –Lewandowska. Była zaskoczona tym, jak bardzo Ropczyce pielęgnują pamięć o jej krewnym. Wzruszona działaniami uczniów powiedziała wówczas: ,, Nie umiera ten, o którym się jeszcze mówi, więc myślę, że mój pradziad, dzięki Wam, w pewnym sensie jest żywy wśród nas”. Było to ważne wydarzenie w życiu mieszkańców Ropczyc.

Przyjazd  Telewizji Rzeszów przywołał wspomnienia i obudził pamięć o wielkim artyście.

Dziennikarzom towarzyszyła również pani Teresa Kiepiel - Dyrektor Centrum Kultury w Ropczycach. Uczennice bardzo dobrze radziły sobie przed obiektywem kamery, a program z ich udziałem ukaże się niebawem  w telewizji oraz na stronach internetowych.

Cecylia Szędzioł -

opiekun Szkolnego Koła

 Europejskiego


Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Gościmy

Odwiedza nas 212 gości oraz 0 użytkowników.


Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /home/pronet-it/ftp/lo2/templates/liceum_ogolnoksztalcace_w_ropczycach/html/modules.php on line 39

Współpraca z uczelniami