Projekt wymiany młodzieży w ropczyckim Liceum

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Projekt wymiany młodzieży

w ropczyckim Liceum

 W październiku tego roku już po raz piąty uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach spotkali się z młodzieżą z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły z Turyngii. Organizatorkami projektu pt.,, Różnorodność wzbogaca – poznajemy różnice kulturowe wspólnej Europy” były: pani Cecylia Szędzioł, nauczycielka języka niemieckiego i pani Lubow Ozimbłowska, nauczycielka języka angielskiego.

21 października 2018 roku rodziny goszczące  powitały 20-osobową grupę młodzieży ze szkoły średniej Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg. Niektórzy uczniowie znali się już z wcześniejszego projektu, ale dla większości było to pierwsze spotkanie z kolegami z Niemiec. Niedziela była dla uczestników wymiany dniem rodzinnym i czasem odpoczynku po ponad 12-godzinnej podróży. Każdy spędził ją na swój sposób. Kilka osób przygotowało dla swoich gości tradycyjny polski obiad, inni zorganizowali wycieczki np. Julia z kl.2D postanowiła pokazać Ericowi Falchowi Zamek w Łańcucie, a Andżelika z kl.2A zabrała Eliasa Greinera i Moritza Wernera na przejażdżkę wozem strażackim.

Poniedziałek był dniem wzajemnego poznawania się i integracji. Rano, po oficjalnym powitaniu gości przez panią dyrektor Grażynę Baran, uczniowie z Niemiec wraz z kolegami z Liceum udali się na zajęcia lekcyjne w szkole, po czym wzięli udział w grach i zabawach, które przygotowała pani Cecylia Szędzioł – główny opiekun projektu. Następnie w grupach mieszanych odbyły się warsztaty z rękodzieła, podczas których uczniowie wykonywali samodzielnie kolorowe drzewka. Warsztaty przygotowali i prowadzili w języku angielskim: Wiktoria Gąsior z kl. 2D, Aleksandra Rachwał z kl. 2B, Weronika Nowacka z kl. 2D i Jakub Łętek z kl. 2D. Po zajęciach cała grupa polsko-niemiecka wyruszyła na spacer po Ropczycach. Rolę przewodników pełnili m.in. Michał Pyskaty z kl.2D, który, podczas oprowadzania po kościele farnym, zaprezentował  również swoje umiejętności gry na organach , Jakub Mosior z kl. 3B, Jan Miąso z kl. 3A oraz Sabina Kliś z kl. 1E.     

We wtorek uczniowie Liceum oraz ich koledzy z Niemiec wybrali się na wycieczkę do Krosna, gdzie zwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła i brali udział w zajęciach warsztatowych. Każdy otrzymał wyjątkowy upominek – własnoręcznie pomalowany szklany kubek. Po obiedzie w regionalnej restauracji ,,Posmakuj Krosno” młodzież zwiedziła bunkier wojenny w Stępinie – unikatowy w skali europejskiej schron kolejowy z czasów II wojny światowej. Po dniu pełnym wrażeń uczniowie wrócili do domów.

W czwarty dzień wymiany odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie, do najpiękniejszej w Polsce jaskini Raj oraz do ruin zamku w Chęcinach. Po powrocie i krótkim odpoczynku w domach uczniowie spotkali się  znów w murach szkoły podczas wieczorku integracyjnego. Pani Dyrektor w imieniu swoim oraz Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, pana Witolda Darłaka podziękowała wszystkim uczestnikom wymiany, rodzicom i organizatorom oraz wręczyła upominki. Grupa niemiecka również obdarowała nas upominkami oraz czekoladowymi serduszkami. Rodziny goszczące przygotowały na to spotkanie specjały kuchni polskiej, a młodzież zaprezentowała tańce regionalne i współczesne. Na wieczorek przybyli również inni uczniowie Liceum, którzy chcieli spędzić więcej czasu z naszymi gośćmi.

Czwartek był ostatnim dniem wymiany. Rano młodzież niemiecka spakowała bagaże do autobusu, a następnie wszyscy razem wyruszyli na ostatnią wycieczkę, do Krakowa. Pierwszym punktem programu był Kopiec Kościuszki. Julia Darłak z klasy 2D i Maria Styś z klasy 2A opowiedziały gościom z Niemiec o historii tego miejsca. Po zwiedzeniu miasta i staropolskim obiedzie grupa udała się pod Galerię Krakowską. Podczas pożegnania nie zabrakło ciepłych słów, uśmiechu i wzruszenia. Z pewnością przyjaźnie, które młodzi ludzie nawiązali przez ten czas, nie zakończą się na tym jednym projekcie.

 

Pragniemy złożyć wyrazy wdzięczności sponsorom naszego przedsięwzięcia:

- panu Witoldowi Darłakowi -  Staroście Powiatu  Ropczycko-Sędziszowskiego

- panu Józefowi Siwcowi - Dyrektorowi Generalnemu Zakładów Magnezytowych ROPCZYCE S.A.

panu Robertowi Stefanowskiemu - Prezesowi Zarządu Firmy GREINPLAST Sp. z o.o.

- Radzie Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach

- organizacji ,,Polsko –Niemiecka Współpraca Młodzieży”

Maria Styś kl.2a

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gościmy

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami