Hasło Kilka dobrych rad jak ubarwić życie, czyli znajdź pasję, a odnajdziesz samego siebie było motywem przewodnim ekspozycji prezentowanej w bibliotece szkolnej przez cały kwiecień 2017 r.
Wystawa obejmowała zarówno pojedyncze eksponaty jak i kolekcje wypożyczone od osób prywatnych, prezentujące ich różnorodne zainteresowania i pasje.
Zwiedzający podziwiali zbiory: znaczków, monet, miniatur samochodów, wiedźm, muszli, żab, magnesów, kubków czy też naparstków z różnych stron świata, a oprócz tego bogaty zbiór nut do nauki gry na pianinie oraz kolekcję płyt z muzyką klasyczną. Zachwycali się wyrobami rękodzieła artystycznego: obrazami olejnymi, haftowanymi, batikami czy też asamblażami z suszonych roślin.
Miłośników robótek ręcznych zaciekawiły serwetki wydziergane na szydełku lub haftowane, swetry robione szydełkiem i na drutach oraz bogaty zbiór akcesoriów do takich robótek.
Wzrok przyciągała też kolekcja staroci, wśród których były: żelazka „z duszą”, zabytkowe radio, aparat fotograficzny i ekspres do kawy, waga szalkowa, mosiężne moździerze, samowar, miedziane naczynia.
Ciekawość budziły wędki i książki o wędkowaniu, prawdziwy ul, odzież pszczelarza wraz z akcesoriami, wieniec pszczeli, miodziarka, plaster miodu oraz wyroby z wosku pszczelego, a także intrygujące informacje o pszczołach i pszczelarstwie.
Wystawę obejrzeli uczniowie naszego Liceum oraz Zespołu Szkół, a ponadto wycieczki z zewnątrz: grupy gimnazjalistów, którzy przyjechali w ramach rekrutacji na Dni Otwarte Szkoły, uczniowie Szkoły Podstawowej z ZS nr 1 w Ropczycach, uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Ropczycach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach oraz zwiedzający indywidualne. Ogółem ekspozycję obejrzało około 1000 osób.
Mam nadzieję, że za pośrednictwem tej wystawy udało się przekonać tak naszych uczniów, jak i wszystkich zwiedzających, że warto mieć w życiu pasję, która może stać się źródłem radości, satysfakcji i spełnienia. Warto znaleźć hobby, które nada egzystencji smak i koloryt, będzie sposobem na nudę czy też ucieczkę od problemów codzienności, a może też stać się pasjonującym zawodem.
Wszystkim osobom, które udostępniły nam swoje kolekcje i eksponaty bardzo serdecznie dziękuję za wypożyczenie tych cennych zbiorów, a zwiedzającym za miłe słowa.
Dorota Pleśniak-Sh’Hadeh