Lekcja historii...

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

Lekcja historii ...

 26 września uczniowie klas IA i ID obejrzeli w kinie Helios film pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Następnie młodzież udała się do Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Muzeum powstało w celu upamiętnienia bohaterstwa Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.  Obiekt jest pierwszą w Polsce placówką muzealną poświęconą temu zagadnieniu.

Wystawa stała pokazuje tylko poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Organizatorzy podkreślają jednak, że jest to tylko część materiałów, którą udało się zebrać. Wielu bohaterów pozostanie na zawsze  bezimiennych.

Na wystawie prezentowane są materiały archiwalne (druki, fotografie, notacje, filmy dokumentalne)  ukazujące zarówno codzienne, wspólne życie ludności polskiej i żydowskiej, jak i koszmar prześladowań.

Centralnym miejscem sali wystawienniczej jest symbolicznie przedstawiony dom rodziny Ulmów, których tragiczna historia stała się  inspiracją do utworzenia Muzeum. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty opisane zostały w trzech językach: polskim, angielskim
i hebrajskim.

Wystawa dedykowana jest wszystkim, którym zależy na dialogu i wzajemnym szacunku. Opowiada historię zwykłych ludzi na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczyły Polska i Europa.  Uświadamia również, do czego mogą doprowadzić: nienawiść, pycha i chora  żądza władzy.  Jednocześnie daje nadzieję, że nawet największe zło można pokonać odwagą i miłością drugiego człowieka.

Przed budynkiem Muzeum znajduje się plac z podświetlanymi tabliczkami, a na nich nazwiska Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Środek placu zajmuje płyta z inskrypcją – pomnik poświęcony pamięci żydowskich ofiar zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli. Na murze obok budynku Muzeum umieszczono tabliczki z nazwiskami mieszkańców Podkarpacia pomagających Żydom. W sąsiedztwie Muzeum posadzono drzewka owocowe – jest to zalążek Sadu Pamięci.

Młodzież w wielkim skupieniu i z szacunkiem obejrzała wystawę oraz odmówiła modlitwę przy grobie rodziny Ulmów.

„Dla nas Polaków to była wojna i okupacja, dla Żydów koniec świata”.

(Jan Karski - emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego)

 Ten dzień był dla uczniów naszego Liceum niezapomnianą lekcją historii.

                                                                                                        J.G.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Gościmy

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami